Організація Об'єднаних Націй висловила невдоволення практикою мобілізації в Україні, особливо щодо призову чоловіків, які посилаються на релігійні переконання як на підставу для відмови від військової служби. Були зафіксовані випадки, коли люди стикалися з тюремним ув'язненням за такі відмови, як повідомляє «informator».

У доповіді, опублікованій Управлінням Верховного комісара з прав людини 31 грудня, наголошено на стурбованості з приводу дотримання Україною міжнародних зобов'язань. Згідно з Міжнародним пактом про громадянські і політичні права (ICCPR), право на відмову від військової служби за переконаннями є основоположним правом і не може бути обмежене. Цей принцип також закріплений у Конституції України.

Однак українське законодавство обмежує це право, визнаючи лише певні релігійні переконання, виключаючи інші. На думку ООН, це порушує міжнародні принципи рівності та недискримінації. У доповіді зафіксовано п'ять випадків, коли людей було засуджено і засуджено до термінів від одного до трьох років за відмову від військової служби через релігійні переконання.

У кількох випадках українські суди визнали відсутність правових положень, які дають змогу реалізувати право на відмову за переконаннями під час мобілізації або воєнного стану. В одному випадку суд витлумачив відмову за переконаннями як навмисний акт ухилення від військової служби. В іншому випадку суд повністю проігнорував аргументи відповідача.

Мобілізація

ООН також задокументувала випадки, коли чоловіків примусово призивали після спроби реалізувати своє право на відмову. Цих людей довільно затримували на строк від двох до чотирьох днів військовослужбовці, відповідальні за призов. Під час затримання деякі зазнавали жорстокого поводження, включно з фізичним насильством.

Популярні новини зараз

5 хвилин і супер-страва готова: рецепт салату "Датський" без майонезу, але з оселедцем та буряком

Мобілізація та ТЦК: в ООН не змогли більше мовчати

У Новий рік із головою поринуть у кохання: які знаки Зодіаку вже сьогодні-завтра можуть почати роман

Грецький суп "Фасолада" для відновлення шлунка після Нового року: рецепт геніально простої страви

Показати ще

Один прикметний випадок стався в Одеській області, де чоловіка було засуджено до трьох з половиною років позбавлення волі за відмову від мобілізації з релігійних мотивів. Чоловік назвав себе Свідком Єгови і заявив, що його віра не дозволяє йому носити зброю або підкорятися військовій владі. Він запросив альтернативну форму служби, але йому було відмовлено.

Суд визнав чоловіка винним за статтею 336 Кримінального кодексу України, яка передбачає покарання за ухилення від військової служби під час мобілізації позбавленням волі на строк від трьох до п'яти років. Незважаючи на те, що його дії ґрунтувалися на релігійних переконаннях, чоловіка було визнано винним.

Читайте також:

Мобілізація з січня та явки до ТЦК: чим загрожує ігнорування повістки у 2025 році

Мобілізація, покарання та штрафи у 2025 році: що загрожуватиме за ігнорування повістки ТЦК

ТЦК дають останній шанс: мобілізація запускає лічильник